ślub

Czym kierować się przy wyborze florysty?

12 października 2015
nature-flowers-table-balcony-large

W dniu ślubu wszystko jest ważne. Mimo tego, że najistotniejszym punktem tego dnia jest ceremonia, staramy się, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Podczas przygotowań mnóstwo uwagi skupiają detale – to właśnie ich jest najwięcej, ale również w głównej mierze dzięki nim wydarzenie ma tak unikalny charakter. Część obowiązków wykonujemy sami, ale część z nich warto powierzyć profesjonalistom, bo mimo najszczerszych chęci – efekt uzyskany przez nas samych może w niczym nie przypominać tego, jaki sobie zamierzyliśmy.

Jednym z takich obowiązków są z pewnością kwiaty. Wydawać by się mogło, że usługa florysty w większości brzmi tak samo – niestety, nie. Warto zatem rozejrzeć się w poszukiwaniu odpowiedniej osoby. Na co zwracać uwagę i co jest ważne podczas wyboru florysty?

…pierwszy wybór

Usługa florysty znacznie różni się od innych. Tak, jak w przypadku fotografa ślubnego zachęcałam do poszukiwania profesjonalistów nawet na terenie całego kraju, tutaj z pewnością znacznie lepiej sprawdzi się osoba, która swoją pracę wykonuje w pobliżu naszego zamieszkania. Krótki research w sieci pozwoli na wyodrębnienie polecanych specjalistów i przejrzenie ich opinii – wbrew pozorom w tym wypadku bardzo ważne jest to, co sądzą o nich pary, które zdecydowały się na skorzystanie z usług danej osoby. Kolejnym krokiem jest wysłanie ogólnego zapytania o przesłanie oferty do kilku z nich – najlepiej, aby było to od około 3 – 5 osób.

…cena

W odpowiedzi na wiadomość należy spodziewać się podstawowego wykazu cen za najistotniejsze elementy. Wśród nich powinny znaleźć się z pewnością kwoty przygotowania bukietu panny młodej, butonierki pana młodego, dekoracji kościoła, stołów pary młodej, jak i gości, a także samochodu. Powinny one kształtować się w przedziałach cenowych – różnice wynikają z późniejszego wyboru kwiatów. Trudno mówić tu o konkretnych kwotach, stąd konieczność skontaktowania się z kilkoma florystami – to pozwoli na ustalenie średniej ceny.

Kwoty orientacyjne:
– bukiet panny młodej: 150 – 200 zł
– butonierka pana młodego: 15 – 3o zł
– dekoracja kościoła (w zależności od ilości bukietów): 150 – 300 zł
– dekoracja stołu pary młodej: 100 – 200 zł
– dekoracja stołów dla gości: 80 – 120 zł
– dekoracja samochodu: 50 – 150 zł

dinner-meal-table-wine-large

…dodatkowe koszta

Niestety nie każdy bez ówczesnego zapytania dzieli się informacjami na temat dodatkowych kosztów. W tym wypadku są one naprawdę istotne. Nawet nie wyobrażacie sobie, co w rozumieniu usługodawcy może stanowić dodatkowy koszt. Kiedy sama prosiłam o takie szczegóły, przecierałam oczy ze zdumienia. Co może do nich należeć? Z pewnością koszt ewentualnego dojazdu, a także dekoracja – ułożenie bukietów, a rozmieszczenie ich na sali nie jest sobie równe. To koszta, które rzeczywiście mogą wchodzić w skład usługi, jeżeli natomiast usłyszycie o innych – nie dajcie się zwieść, to próba wymuszenia dodatkowych pieniędzy.

Jedna z florystek, z którą się kontaktowałam oznajmiła mi, że pobiera opłatę za…
– stworzenie kompozycji kwiatowych,
– transport na miejsce,
– czas, który załoga spędzi w podróży (4 osoby),
– montaż dekoracji,
– czas, który załoga spędzi w podróży powrotnej,
– transport powrotny,
…oraz kolejnego dnia – celem odebrania szkła i dekoracji, w których umieszczane są kwiaty:
– transport na miejsce,
– czas, który załoga spędzi w podróży (również 4 osoby)
– demontaż dekoracji (…brzmi tak efektownie, a to po prostu zabranie wazonów),
– czas, który załoga spędzi w podróży powrotnej,
– transport powrotny.

Ponadto, florystka podała mi konkretne kwoty – okazało się, że dodatkowe usługi kosztowałyby nas więcej, niż dekoracje kwiatowe. Zwykle wszystko to, co zostało wyszczególnione nie jest traktowane osobno – to po prostu część usługi, dlatego uczciwym kosztem jest zwrot kosztów paliwa i montaż, naprawdę nic więcej.

…w cztery oczy

Jednym z najlepiej sprawdzających się elementów, podczas wyboru florysty, jest konsultacja – rozmowa o naszych wyobrażeniach i pragnieniach. To właśnie wtedy poznamy, czy osoba, której chcemy powierzyć tak ważną część organizacyjną, jest odpowiednia i zrozumie nasze potrzeby. Ponadto, rozmowa z profesjonalistą pozwoli rozwiać wiele wątpliwości, czasami bowiem marzymy o czymś, co w danej porze roku nie może mieć miejsca. Warto opowiedzieć o swoich pragnieniach, a rolą florystki jest udzielenie nam szczerych informacji. Możemy skonsultować się m. in. w kwestii doboru kwiatów pasujących do charakteru uroczystości, łączenia poszczególnych gatunków, ich dostępności w interesującym nas terminie, trwałości, czy możliwości ułożenia. Takie spotkanie było dla mnie niezwykle inspirujące, i choć dowiedziałam się, że nie będę mogła mieć swoich ukochanych tulipanów, wyszłam spokojna, że powierzam ten obowiązek osobom, które w pełni rozumieją moje wyobrażenia.

…kwiaciarnia vs florysta

Kwiaty z pewnością są ważnym elementem dekoracji. Nie zawsze jednak warto kierować się do florysty. Jeżeli w tym dniu przewidujemy jedynie podstawowe kompozycje, takie jak bukiet panny młodej wraz z butonierką, dekoracja samochodu czy kwiaty dla rodziców, to naprawdę nie wymaga to pomocy florysty. Natomiast w przypadku, kiedy ich ilość będzie większa (np. dekoracje na okrągłe stoły), to będzie on najlepszym wyborem. Pamiętajmy również, że kwiaciarnie zwykle wykonują takie zlecenia masowo – każde prezentuje się bardzo podobnie i mimo naszych najbardziej szczegółowych uwag – niekoniecznie będzie miało to wpływ na efekt. Florysta natomiast podejdzie do tej kwestii indywidualnie i przygotuje dekoracje zgodnie z naszym wyobrażeniem.

Możesz również polubić

7 Komentarzy

 • Odpowiedz marcela 13 października 2015 at 13:55

  bardzo ciekawy post, choc mnie jeszcze nie dotyczy:)

 • Odpowiedz Alabasterfox 13 października 2015 at 15:53

  Przyjaciółka opowiadała mi o zabawnej historii ze swoją wiązanką w roli głównej. Pojechała wtedy z siostrą do kwiaciarni zamówić bukiet, jednak po wcześniejszym kontakcie telefonicznym uznały, że tym razem zmienią strategię i powiedzą, że to na wieczór panieński – plan: chcą „akcent” dla przyszłej panny młodej – koleżanki. Początkowo aż trudno było mi uwierzyć, ale cena okazała się być diametralnie niższa, od wspomnianej przez telefon, a wiązanka dokładnie taka, jaką chciała panna młoda :)

  • Simply Lifetime
   Odpowiedz Simply Lifetime 13 października 2015 at 17:33

   Czasami mam wrażenie, że na hasło: „ślub” ceny automatycznie wskakują o dwie półki wyżej. Kwiaciarnie bardzo się cenią, a Twoja przyjaciółka będzie miała ciekawą historię do wspominania po latach :)

 • Odpowiedz Magda C. 13 października 2015 at 19:33

  Ja mam trochę utrudnioną sprawę, bo dochodzi dojazd poza granice Warszawy. Na razie jeszcze wstrzymałam działania jeśli chodzi o kwiaty, mam kilka namiarów, ale z tych twoich wskazówek widzę, że wszędzie już tak pogłupieli… z tym wyciąganiem kasy na wszystko, bo właśnie hasło „ślub” :/

  • Simply Lifetime
   Odpowiedz Simply Lifetime 13 października 2015 at 22:16

   W moim przypadku również dochodzi dojazd poza granice Trójmiasta, więc jedynym dodatkowym kosztem jest zwrot kosztów paliwa. Zapytaj tu i tam i sama zdecydujesz :)

 • Odpowiedz http://fashionable.com.pl/ 14 października 2015 at 23:52

  Nie sposób się nie zogdzić:)

 • Odpowiedz daria. 16 października 2015 at 10:30

  Bardzo ciekawy wpis, a co najważniejsze niedługo bardzo mi się przyda :)

 • Zostaw odpowiedź