ślub

23 wyjątkowe utwory na ceremonię w kościele

1 kwietnia 2016
photo-1449695864328-789b27ab8eae

Kiedy na myśl przychodzi mi słowo ślub, kojarzy mi się ono przede wszystkim z ceremonią w kościele. Taka uroczystość już od wielu lat i wciąż niezmiennie wywołuje u mnie kilka uronionych łez podczas każdej z nich. Jest to magiczny moment, który według mnie jest najważniejszą i najbardziej wyjątkową chwilą w całym dniu. To kilkadziesiąt minut, które bez względu na wszystko będziemy wspominać do ostatnich dni naszego życia.

Bez względu na to, czy ceremonia odbędzie się w wiejskim kościółku otoczonym polnymi kwiatami, czy w neogotyckiej katedrze, każda uroczystość posiada swój indywidualny charakter i dzięki ludziom, którzy go tworzą, pozostanie jedyna i niepowtarzalna. Jest wiele sposobów, dzięki którym można uczynić ją jeszcze bardziej romantyczną. Może być to m. in. dekoracja kościoła kwiatami i świecami, śpiew kogoś bliskiego podczas mszy czy też muzyka, która uświetni ten wyjątkowy moment.

To właśnie ten ostatni powód jest przyczyną dzisiejszego wpisu. Muzyka to według mnie absolutnie najbardziej romantyczny sposób na to, aby uczynić ten dzień naprawdę niesamowitym i niezapomnianym. Tylko jeden raz miałam okazję zobaczyć coś takiego na własne oczy i przyznaję, że emocje wzięły górę i wstrząsnęły nie tylko parą młodą, ale i ich bliskimi – to była najpiękniejsza uroczystość, na jakiej byłam. Można zdecydować się na organistę, a często także chórzystę, którzy wspólnie poprowadzą ścieżkę muzyczno – wokalną. Innym sposobem jest ślub przy dźwiękach instrumentów, które dostarczyć może niewielka ilość osób profesjonalnie zajmująca się grą. Dzięki temu, że w naszej rodzinie mamy muzyków grających na co dzień w filharmonii, niedawno dowiedzieliśmy, że dostaniemy od nich jeden z najpiękniejszych prezentów ślubnych właśnie w postaci dźwięków na żywo.

W związku z tym, że temat ten jest dla nas bardzo aktualny, a sezon ślubny już za kilka tygodni rozkwitnie na dobre, postanowiłam podzielić się z Wami najpiękniejszymi utworami, spośród których wybieraliśmy te właściwe – towarzyszące nam w tym dniu. Może i Wam okażą się przydatne i usłyszycie ich dźwięki podczas swojej uroczystości.

 1. Ave Maria – Franz Schubert
 2. Ave Maria – Charles Gounod
 3. Somewhere over the rainbow – Israel Kamakawiwo’ole
 4. Beethoven’s 5 Secrets – One Republic
 5. Gabriel’s oboe – Ennio Morricone
 6. All of me – John Legend
 7. Hallelujah – Rufus Wainwright
 8. Piękna i bestia
 9. Stay with me – Sam Smith
 10. Aria na strunie G – Jan Sebastian Bach
 11. Photograph – Ed Sheeran
 12. Thousand years – Cristina Perri
 13. Canon in D – Johann Pachelbel
 14. Love story – Tailor Swift
 15. Let it be – The Beatles
 16. Chasing cars – Snow Patrol
 17. Viva la vida – Coldplay
 18. You & I – John Legend
 19. Hey soul sister – Train
 20. I’m yours – Jason Mraz
 21. Arioso no. 156 – Jan Sebastian Bach
 22. Władca pierścieni
 23. Strangers in the night – Frank Sinatra

A może Wam zapadł w pamięć jeszcze inny utwór? Z przyjemnością dodam go do powyższej listy, być może te z nas, które swój ślub będą przeżywać w nieco dalszej przyszłości znajdą właśnie ten jedyny dźwięk wśród nich.

Możesz również polubić

3 Komentarzy

 • Odpowiedz Karolina 2 kwietnia 2016 at 13:19

  Jako świeżo upieczona osiemnastka ślubu jeszcze nie planuje tzn. dosłownie, bo oczywiście koncepcje mam w głowie od 5 roku życia i przez minione 13 po prostu zmieniam i ulepszam pierwotną wersje. Dziś marzy mi się maleńki ślub wśród naprawdę mi bliskich ludzi, w małym toskańskim kościółku, a następnie przyjęcie w ogrodzie. Nie chciałabym żadnej orkiestry, wódki i żenujących zabaw. W kwestii muzyki, marzy mi się marsz weselny Wagnera najlepiej zagrany na wiolonczeli, a nie jak w polskiej tradycji Mendelsona – dla mnie ten konkretny zwiastuje gigantyczne weselisko jakiego bym nie chciała. Oczywiście marzy mi się także Ave Maria (zawsze mam ciarki gdy słyszę ten piękny utwór) z przyjemnością usłyszałabym także Hallelujah, którą podlinkowałaś – cudo :)

 • Simply Lifetime
  Odpowiedz Simply Lifetime 2 kwietnia 2016 at 18:42

  taka niewielka, romantyczna uroczystość w obecności najbliższych i w toskańskiej scenerii brzmi magicznie :)

 • Odpowiedz ŻABA 5 kwietnia 2016 at 09:30

  Utwory piękne! Kilka z nich skradło moje serce, które już wcześniej były mi znane.. mam też nadzieję, że i na moim ślubie będę miała przyjemność je usłyszeć :) tym bardziej, że dla mnie sama uroczystość zaślubin ma wyjątkowe znaczenie, a taka muzyka tylko podkreśliłaby jej wyjątkowy charakter :)

 • Zostaw odpowiedź